SELÇUK GÜNAY’IN “KÖYLÜ PAZARI’ MOZAİĞİ
![](/public/ojsicons/gor.png)
![](/public/ojsicons/pdf.png)
DOI:
https://doi.org/10.26450/jshsr.2854Anahtar Kelimeler:
Mozaik, Restorasyon, Selçuk GünayÖzet
Mozaik sanatı binlerce yıl önce olduğu gibi bugün de hem fonksiyonel özellikleri sebebi ile tasarım alanında hem de bir söylem biçimi olması sebebi ile sanat alanında kullanılmaya devam etmektedir. Ancak mozaikler zaman içerisinde çeşitli tahribatlara uğrayarak bozulmaktadırlar. Bu bozulmaların sebepleri arasında ekolojik, mekanik ve insan kaynaklı olanlar sıralanmaktadır. Mozaiklere zamanında yapılacak koruma önlemleri ile bu tahribatlar en aza indirilebilmektedir.
Bu çalışmayla; yakın zamanda yenileme çalışmaları başlatılan Mülkiyeti Eynebey Vakfına ait, Osmangazi ilçesi, Tahtakale Mahallesinde, 5547 ada, 4 parselde bulunan “Güngörmez Camii” doğu duvarında yer alan Selçuk Günay’a ait “Köylü Pazarı” adlı mozaik duvar panosunun bulunduğu yerden kaldırılması ve restorasyonunun yapılması işlemlerini içermektedir.
İndir
Yayınlanmış
Nasıl Atıf Yapılır
Sayı
Bölüm
Lisans
Telif Hakkı (c) 2021 INTERNATIONAL JOURNAL OF SOCIAL HUMANITIES SCIENCES RESEARCH
![Creative Commons License](http://i.creativecommons.org/l/by/4.0/88x31.png)
Bu çalışma Creative Commons Attribution 4.0 International License ile lisanslanmıştır.